Haberler ve Konuşmalar · Aralık 27, 2020

MİMAR SİNAN’I ESKİZLERLE ANDILAR

https://www.balikesir24saat.com/mimar-sinani-eskizlerle-andilar.html

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi’nin ölümünün 432. yılında Mimar Sinan’ın eserlerinin günümüzdeki yansımalarını ve insanla olan ilişkisini vurgulamak amacıyla düzenlediği “Evde Mimar Sinan’la Karantina Günleri” konulu eskiz yarışması sonuçlandı.

Yarışmada Emre Şenyurt Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan için yaptığı ay ve güneşin buluşamamasını anlatan eskiziyle birinci, Aynur Makbule Turgut Mağlova Kemeri eskizi ile ikinci, M. Ali Özerk Selimiye Camii eskizi ile üçüncü oldu. Ancak pandemi nedeniyle düzenlenen yarışmanın ödül töreni de pandemi gölgesinde gerçekleştirilebildi.

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi ile evde kalmak zorunda kaldığımız günlerimizi kolaylaştırmak için bu yarışmayı düzenlemiştik. Ancak söz konusu yarışmamızın ödül törenini de pandemi nedeni ile dilediğimiz şekilde gerçekleştiremedik. Yarışmada derece alan üç meslektaşımızın ikisinin şehir dışında olmalarından ötürü pandemiden dolayı gelemeyeceklerini bildirmişlerdi. Yarışmada birinci olan Emre Şenyurt ile ikinci olan Aynur Makbule Turgut’un ödülleri kargo ile kendilerine gönderildi. Yarışmada üçüncü olan meslektaşımız M. Ali Özerk’in ödülünü de sade bir törenle TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Jeoloji Mühendisi Kemal Yengigün takdim etti. Üç yarışmacımızı kutluyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. Yarışmamıza katılan meslektaşlarımız Osman Zeki Şahin ile Fatih İlgüg’e de ayrıca teşekkür ederiz” dedi.