Yazılar ve Çizimler · Şubat 12, 2019

MİMARİ RAPOR

GÜNÜMÜZDE  SANAYİ KENTLERİNDE , İNSANLAR ARASI SOSYAL ETKİLEŞİM GİDEREK AZALMAKTA. DOLAYISIYLA, SANAYİ, SANAYİCİ VE TEMSİL EDEN OLUŞUMLARLA HALKI BULUŞTURAN MEKANLAR, KENTLERİN GÜNLÜK AKIŞI İÇERSİNDEKİ TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ÖNEMLİDİR.

  BU TASARIM; İSTİKLAL CADDESİNİN YOĞUN, HIZLI AKIŞINA RAĞMEN BİR DİNLENME ALANI, BUNUNLA BERABER SANATIN VE GÖRSELLİĞİNDE ÖN PLANA ÇIKTIĞI SÜREÇ İÇERSİNDE DEĞİŞEBİLEN ÇİZİMLERDEN OLUŞMUŞTUR.

  İSTİKLAL CADDESİ TARAFINDAN GİRİŞİN DAVETKAR OLMASI İSTENMİŞ, TASARIMA YÖN VEREN YUMUŞAK HATLI VE KAVİSLİ OTURMA BİRİMLERİNİN, KULLANICILARA GÜVEN VE SAKİNLİK HİSSİNİN AKTARILMASI ÖNCELİĞİ OLUŞTURMUŞTUR. OTURMA BİRİMLERİ BETON ÜZERİNDE CARRERA MERMERİ İLE KAPLANMIŞTIR VE AYAK BASILAN YERLERİN TOPRAK OLUŞU  VE ÇİMLENMESİ BİRAZ DA OLSA VUCUTTAKİ STATİK ELEKTRİĞİN ATILMASINI SAĞLAR. İÇERİ GİRDİKÇE MEKAN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ESNEK KILINMAYA ÇALIŞILMIŞ ÖTE YANDAN GÖRSEL KEŞİF VE GEZİNTİ İÇİN GALERİLER OLUŞTURULMUŞTUR. SOKAKTA CANLI VE AKTİF ALANLARIN VARLIĞI ONU UNUTULMAZ KILACAKTIR.

 GİRİŞ BÖLÜMÜNDE YEŞİL İLE KURULAN ORTAKLIKŞ ENDÜSTRİNİN DOĞADAN KOPMAMASI GEREKTİĞİNİ VE HER İKİ SİNİN BİRBİRİYLE DOSTLUĞUNU İFADE EDER.

 TASARLANAN OTURMA GRUPLARINDA SEÇİLEN MERMER VE METAL MALZEMELER, DOĞA VE ENDÜSTRİ ARASINDAKİ ETKİLEŞİMDİR.

 AHŞAP, BİZİ GÜNÜMÜZÜN MODERN YAŞAMINDAN  UZAKLAŞTIRAN, NAZİK , SADE AMA GÜZEL HİSLER UYANDIRAN, TASARIMDA ANA VE POPÜLER MALZEMEDİR. ORTAMDAKİ AHŞAP VE ODUN ÜRÜNLERİ, YAŞAM VE RAHATLAMA DUYGUSUNUTEMSİL EDER. AHŞABIN KULLANIMI; GÜVENLİK , SAMİMİYET VE GEVŞEME HİSSİ VERİR. ZEMİNDE KULLANILAN AHŞABIN VARLIĞI ORTAMDAKİ SESLERİ DAHA YUMUŞAK VERAHAT ŞEKİLDE YANSITIR. BÖYLECE İÇ MEKAN BİZİ SAKİNLEŞTİRİR. HAREKETLİ, AMORF DUVAR VE TAVAN SANAYİ DEVRİMİNİN SÜREGENLİĞİNİ, KIRILMA NOKTALARINI VE DİNAMİKLERİNİ GÖSTERİR.