Yazılar ve Çizimler · Şubat 12, 2019

ATIKLAR ORMAN OLSUN BİLGİ YAZISI

Sayın, Konsey Başkanım;

Uluslararası Lions kulubleri birliğinin 2017-2018 döneminde programına aldığı çeve konusu tüm dünyada lionların ilgisini çekmiş bu anlamda önemli aktiviteler yapmışlardır. Keza geçen yıl Eskişehirde birincisi gerçekleşen  Lions Uluslararası Kentleşme ve Çevre sorunları sempozyumu akademik ortamda ses getirmiş ikincisinin de 2018 -2019 hizmet dönemi içersinde izmirde düzenlenmesine hazırlık yapılmaktadır. Muhtemelen Haziran ayının ilk haftasında bu program yine uluslararası niteliği ile devam edecektir. Önemli olan çevre konusunda duyarlı bireyler yetiştirip Dünyamızın gelecek nesillere daha iyi bir durumda aktarılmasıdır. Atıkların dönüşümü, ağaçlık alanların fazlalaştırılması, Ülkemizin ve dünyanın orman alanlarının fazlalaştırılması konfederasyonumuzun başlıca aktive alanlarından birisidir. Bu anlamda 118-E Yönetim Çevresine bağlı Bakırköy Lionsun Projesi olan, 2016/2017 Dönemin de  başlayan ve 2018/Nisan ayında toprakla buluşan 5.000.-Adet ağacın mutluğunu bizlere yaşatan “Atıklar Orman Olsun Projesi” çok ses getirdi ve tüm ulusal basının ana haber bültenlerinde yer aldı.(Proje başlarken Atıklar Ağaç olsun adı ile başladı ve tüm Türkiye ye yayılınca ismi “ Atıklar Orman Olsun” olarak değişti. (You Tube’a  atıklar orman olsun ve atıklar ağaç olsun olarak yazılınca tüm ulusal kanal haberleri çıkmaktadır. )

 Şu an itibarı ile proje,

İstanbul Anadolu Yakası,

İstanbul Avrupa Yakası,

Kırklareli,

Kocaeli,

Tekirdağ,

Edirne,

Ankara, (Ankara Projesi Ankara Maltepe Lions İle beraber yapılmaktadır.)

  Bu projeye ait tüm alt yapı ve farklı illerdeki yapılanmalar ve proje ortakları ile iletişim, birlik, beraberlik ve projeye olan tam güven ile günden güne büyümektedir.

Son olarak projeye dahil olan ve atıklarını veren büyük kuruluşlardan, Ankara Mali Müşavirler Odası ile Ankara Hilton Otelleri, Otosan ve Otokar da projeye dahil olmuşlardır.

www.atiklarormanolsun.com adli internet sitemiz hazırlanmış ve ayıca telefon ile müracaat edecekler için ücretsiz hattımız olan 0850 532 91 98 telefon numaramızda hazırdır.

Şu an itibarı ile,

İstanbul ve Ankara’nın dışında  başka illerde de bu proje uygulana bilir hiçbir maddi külfeti yok, sadece proje oluşturulup başka proje partnerleri de katmak lazım örneğin İstanbul ve Ankara için mali müşavirler odası gibi veya barolar gibi, başka sivil toplum örgütlerini ilave etmek lazım ve internet sitemizi telefonumuzu istedikleri gibi kullanabilirler. Bulundukları illerde Lisanslı Dönüşüm firması bulup anlaşa bilirler bulamazlarsa bu konu da destek olabiliriz ve ayrıca proje tutarı TON olarak kaça anlaşılırsa o tutar kadar da proje partnerlerimizden ELDAY derneği de satılan atık tutarı kadarı kadar o kadar destek vermekte. Örneğin toplanan atık tutarı ile ton başına anlaşılan tutar ile 50.000.- TL atık kazanılacak ve bu 50.000.-TL ile 5.000.-TL ağaç dikilmesi planlanıyor ise ELDAY DA 50.000.-TL bağışta bulunuyor ve siz toplamda 10.000.-Adet Ağaç dikmiş oluyorsunuz.  

Bu konuda yeni illere ihtiyaç var

Bu proje, LİONS,ELDAY,LİSANSLI DÖNÜŞÜM FİRMALARI, ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI, ANKARA MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İLE DEVAM ETMEKTEDİR.

118-K nın Kocaelinde kurulan yeni kulübü NİKOMEDİA Lions kulübünün Kocaeli büyükşehir belediyesi ile yaklaşık 150 bisikletçi ile düzenlediğ çevre farkındalığı ve kentlerdeki araç yoğunluğundan dolayı karbon emisyon hacminin artmasına dikkat çeken, bisiklet kullanın  aktivitesi 5 kilometrelik bir şehir turu ile gerçekleşmiştir. Balıkesir lions kulübü Mimarlar odası ile birlikte çevre ve kentleşme paneli düzenlemiş çarpık kentleşmenin verdiği zarar tartışılmıştır. Aynı zamanda sürdürülebilir enerjinin yaygınlaştırılması konusunda konuşmacılarla yol gösterici olmuştur. 118-U Yönetim çevresi Ankara Attürk Orman çiftliğinde mart ayında  Orman işletmesi ile birlikte fidan dikimi gerçekleştiricektir.

Yine çevre bilinicinin gelecek nesillere aktarılması amacı ile TEMA Vakfı ile birlikte ana sınıflarından başlayarak ilkokullardadoğa eğitimleri ve sıfır atık eğitimleri verilmektedir. İlerleyen günlerde bu tip aktiviteler çoğalacak Dünyayı gelecek kuşaklara layıkıyla aktarma çabamız artarak devam edecektir.

ALİ ÖZERK

 ULUSAL KOMİSYON BAŞKANI