Yazılar ve Çizimler · Şubat 11, 2019

BİR YAŞAMDIR İSTİKLAL

  BİR YAŞAMDIR İSTİKLAL CADDESİ, BİR KÖPRÜDÜR ZAMANLAR ARASI İLİŞKİ KURAN. ZAMAN ÖLDÜRMEK İSTEYENLER İÇİN YAŞAM BİÇİMİDİR. TAKSİMDEN TÜNELE, KARAKÖYE YÜRÜMEK İSTEYENLER İÇİN ODAKULE ORTASIDIR CADDENİN.

  İSTİKLAL CADDESİNİN BAROK VE ART-NOUVO YAPILARININ ARASINDA  DÖNEMİN MODERN BİNASI SAYILAN ODAKULE BİR GEÇENEKTİR TEPEBAŞINA AÇILAN,PERANIN ÖTEKİ YÜZÜDÜR HALİÇLE KARŞILAŞILAN.

 İSTİKLAL CADDESİNİN HAREKETLİ YAYA AKIŞI İÇERSİNDE BİR DİNLENCE, NEFES ALMA, BUNU YAPARKEN DE SANAT VE SÖYLEMİN HALKLA BULUŞTUĞU BİR MEKAN ANLAYIŞINDAN YOLA ÇIKAN TASARIM, GİRİŞTE KURGULANAN VE YEŞİLLE VAR OLAN OTURMA BİRİMLERİ İLE HIZLI AKIŞA BİR NOKTA KOYMAKTADIR. BELKİDE O SIRADA OLAN BİR DİNLETİYE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTADIR. ODAKULE BİNASININ ÖNÜNDE KURGULANAN DURAK İSE TAKSİMDEN YÜRÜMEYİ TERCİH ETMEYENLERİN TRAMWAYI BEKLEME NOKTASINI OLUŞTURUR. DUVAR VE TAVANDA AMORF KESİLMİŞ VE SABİTLENMİŞ KURU DUVAR PANOLAR İSTNBULUN İNİŞLİ ÇIKIŞLI YAŞAM DÖNGÜSÜNÜ VE TÜRK SANAYİSİNİN HİKAYESİNİ ANLATIR. PANOLAR ARASINDAKİ SERGİLER GELİP GEÇERKEN GÖZ UCUYLADA OLSA SANATIN FARKLILIĞINI, FARKINDALIĞINI HİSSETTİRİR.

  SONUÇTA ODAKULE İKİ AKSI BİRBİRİNE BAĞLAYAN SADECE BİR GEÇENEK DEĞİL. BİR BULUŞMA NOKTASIDIR.