Haberler ve Konuşmalar · Haziran 13, 2017

Ranta kılıf hazırlanıyor

http://www.ayvalikhurses.com/?p=6768

Türkiye Mimarlar Odası tarafından Ayvalık’ta düzenlenen  panelde, Ayvalık ve Edremit Körfezi’nin rant tehdidi altında olduğu vurgulanırken,Genel Başkan Eyüp Muhçu, çevre karşıtı yatırım ve plan kararlarının ivedilikle durdurulması gerektiğine dikkat çekti. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de, doğal SİT ve zeytinlik alanlara yönelik girişimleri, “Maden lobisinin doğaya karşı zaferi” şeklinde yorumladı.

Ayvalık’ta bir araya gelen Türkiye Mimarlar Odası üyeleri  ‘Kıyı Bölgelerinde Mimarlık’ konulu bir panel düzenledi. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Ali Özerk,Türkiye’nin içinde bulunduğundan daha karanlık günlere doğru yol aldığını belirterek, “Rant ve talan düzeninin  kapalı kapılar ardında değil, KHK’lerle açık seçik yasal hale getirildiği ülkemizde ,henüz doğası bozulmamış kıyılarımız, mevcut iktidarın desteği ile  belli çevrelere peşkeş çekiliyor. Tarihi ve doğal SİT alanları tehdit ediliyor. Bu anlamda, zeytinlik alanların ve doğal dokunun  yok olma süreci de başlatıldı” dedi.

“İnsanlığın tarih boyunca yarattığı evrensel değerlerin hiçe sayıldığı bir dönemden geçmekteyiz” diyen, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu da,şunları söyledi:
“Son yıllarda kentleri, doğal ve kültürel değerleri, yaşam alanlarını ekonominin merkezine oturtan, doğayı yatırım ve karlılık alanı olarak gören politikalarla, kentlerimiz hızla yıkımın ve plansız yatırımların şantiyesi haline dönüşmüştür. Özgürlük, demokrasi, adalet ve insan hakları gibi insanlığın evrensel değerlerin üretildiği yaşam çevreleri, rant politikalarının baskısı altındadır. Özellikle kıyı bölgelerinde kültürel ve doğal değerlere karşı yağma projesi başlatıldı.”

15 TEMMUZ BAHANESİ

Eyüp Muhçu, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bağlanan Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nün uygulamalarını eleştirerek, “Genel müdürlük ideolojik siyasi olarak 6 yıl içinde hiçbir SİT kararı almadı. Mevcut alanlarda da imar ve  kaçak yapılaşmaya olanak tanıyan daraltma yapıldı.  15 Temmuz’da Türkiye’nin yaşadığı vahim olay bahane edilerek , OHAL VE KHK’lerle askeri alanların ve doğal SİT’lerin yapılaşmaya açılması ile rant politikalarına hız verilmiştir” dedi.

Muhçu,Çevre Şehircilik Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, çevre karşıtı yatırım ve plan kararlarının ivedilikle durdurulması, katılımcı,bilimsel şehircilik planlama süreçlerine bağlı kararların hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 CUNDA’NIN YÜZDE 80’İ EL DEĞİŞTİRDİ

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, rant ekonomisinin Ayvalık ve Edremit Körfezi’ni tehdit ettiğine dikkat çekti. Gençer, şöyle devam etti:
“Çevre ile Şehircilik’in aynı bakanlıkta olması komedi. Bakanlık, Ayvalık’ta adını dahi duymadığımız üniversiteler aracılığı ile SİT irdeleme çalışması yürüttü. Bize gönderilen çalışma raporunda gözbebeğimiz olan zeytinliklerin ve doğal alanlarımızın imara açılmasına olanak tanınıyor. Buna karşın Ayvalık Belediye Meclisi olarak, ortak itiraz kararımızın altına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de imza atması başarıdır.Zeytinliklerimiz ve SİT alanlarımız adım adım imara açılacak. Bu planlanmış bir süreç. Cunda Adası Pateriça mevkisinin yüzde 80’i el değiştirdi. Bütün mesele, nasıl pazarlarız? Ancak, önlerine zeytin sorunu çıktı. Onu da Meclis’e getirdiler. Bu girişim,maden lobisinin doğaya karşı zaferidir. Çok uyanık olmalıyız. Ayvalık , çevre sorunlarına  karşı çok duyarlı. Umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Kentimiz, UNESCO aday listesine girdi. Biz bu süreci, Ayvalık’ın doğal ve kültürel değerlerini korumak için başlattık. Ayvalık’ın çok büyümesini istemiyoruz. 5 yıldızlı oteller kentimize bir şey kazandırmaz. Ayvalık ancak, kendine özgü değerleriyle ilerleyebilir.”